free web templates

Wybory Prezydenckie 2020: Zadaj pytanie kandydatom na prezydenta

Za nami jedna z najciekawszych kampanii prezydenckich w historii współczesnej Polski. Przypadająca na czas epidemii kampania, była dla nas czasem wzmożonej pracy. W ciągu ostatnich tygodni pracowaliśmy nad projektem, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Projektem, w którym każdy Internauta mógł sam zadać pytanie kandydatom na Prezydenta RP.

Mobirise

Karol Gruszka



27.05.2020

Mobirise

Za nami jedna z najciekawszych kampanii prezydenckich w historii współczesnej Polski. Przypadająca na czas epidemii kampania, była dla nas czasem wzmożonej pracy. W ciągu ostatnich tygodni pracowaliśmy nad projektem, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Projektem, w którym każdy Internauta mógł sam zadać pytanie kandydatom na Prezydenta RP. 

Głównym założeniem projektu „prezydenckiego” było oddanie głosu wyborcom. Chcieliśmy, aby to Internauci mogli sami przepytać kandydatów, wybierając i zadając ważne pytania o kierunek rozwoju Polski. Do projektu zaprosiliśmy wszystkich kandydatów na Prezydenta RP, a ostatecznie na nasze pytania odpowiedziało 9 z 11 kandydatów, wśród nich m.in. Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz czy Robert Biedroń. Niestety pomimo przesłanego zaproszenia, na udział w projekcie nie zdecydowali się jedynie Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

Tematy, o których rozmawialiśmy z kandydatami, dotyczyły m.in. pomocy dla przedsiębiorców oraz poprawy jakości ochrony zdrowia w Polsce. Te dwie sprawy są szczególnie istotne w związku z trwającą ciągle pandemią i jej skutkami. Zapytaliśmy również o stosunek do wprowadzonych w Polsce programów społecznych, takich jak 500 plus, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także o sprawy światopoglądowe i media publiczne.

Lista naszych zagadnień wyglądała następująco:

  • • Jakie decyzję, inicjatywy ustawodawcze zamierza Pan zgłosić w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania?
  • • Jaki jest Pana pomysł na poprawę jakości ochrony zdrowia? (po doświadczeniach z pandemią)
  • • Jaki jest Pana pomysł na pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa?
  • • Jaka powinna być rola prezydenta? Neutralny prezydent wszystkich Polaków czy aktywny polityk konkretnego obozu politycznego?
  • • Czy programy społeczne takie jak 500 plus powinny być Pana zdaniem zlikwidowane, utrzymane lub rozwijane/zmieniane?
  • • Czy akceptuje Pan małżeństwa homoseksualne i adopcję przez pary jednopłciowe? Co z tzw. "kompromisem aborcyjnym"?
  • • Jak Pan ocenia bezpieczeństwo energetyczne Polski — Polska z węglem, czy zielona energia? lub — od kiedy polska bez węgla?
  • • Dlaczego powinienem na Pana głosować?
  • • Czy i w jaki sposób powinny być zreformowane media publiczne. W trzech punktach
  • • Jaki jest Pana pomysł na przełamanie podziałów w Polsce?

W pracę nad projektem zaangażowanych było 13 osób, wśród nich dziennikarze, operatorzy, graficy. Ze względu na krótki czas na realizację projektu działaliśmy symultanicznie. Dzięki takiemu podejściu projekt powstał w miesiąc.

W jednym momencie umawialiśmy kolejnych kandydatów, by tego samego dnia dogrywać kolejnych. Większość rozmów udało się zrealizować w naszym studiu ViVi24, a także w studiach lokalnych tytułów PPG. Cześć rozmów nagraliśmy w sztabach kandydatów.

Wiedzieliśmy, że rozmowy będą nagrywane w różnych miejscach, przez różnych operatorów, dlatego stworzyliśmy szczegółową instrukcję opisującą krok po kroku realizację nagrań. Podzieliliśmy ją na kolejno następujące po sobie etapy.

Mobirise

Aby stworzyć efekt rozmowy kandydata z Internautą, zdecydowaliśmy się na realizacje nagrań en face. Postacie graliśmy centralnie w pół zbliżeniu, także po to, aby na urządzeniach mobilnych w widoku wertykalnym wideo prezentowało się dobrze. Nagrania staraliśmy się zrealizować na białym, jednolitym tle. To, co ważne to, to, że wszystkich kandydatów odwiedziliśmy osobiście. Dzięki czemu mogliśmy rejestrować obraz własnym sprzętem dla uzyskania maksymalnej jakości.

W pierwszej części rozmowy poprosiliśmy kandydatów o przedstawienie się. To czas, w którym widz mógł pokrótce zapoznać się z sylwetką kandydata na urząd Prezydenta RP. Zaraz po przedstawieniu, poprosiliśmy kandydatów, aby w miarę możliwości nieruchomo spoglądali w obiektyw przez 30 sekund.

Mobirise

Taka sekwencja była nam potrzebna do stworzenia efektu oczekiwania kandydata na zadane przez widzów pytania. Możliwość spojrzenia kandydatom prosto w oczy to rzecz nie do przecenienia przy takich wyborach. Jak się okazało, 30-sekundowe spoglądanie w obiektyw kamery, potrafiło opowiedzieć znacznie więcej o kandydacie, niż odpowiedzi na zadane później pytania. 

Kolejna sekwencja poświęcona już była odpowiedziom na wytypowane przez nas 10 pytań. Poprosiliśmy kandydatów, aby wypowiedzi na zadane przez nas pytania trwały maksymalnie dwie minuty na jedno.

Ostatnim fragmentem nagrania interaktywnej rozmowy było nagranie outro, czyli pożegnanie kandydata z widownią. 

W tym samym czasie co nagrania trwała już postprodukcja i tworzenie interaktywnej sieci połączeń. To element, który wyróżnił cały projekt. Przekazanie sterów rozmowy widzom i poprowadzenie rozmowy, w jaki sposób chcą to najciekawszy aspekt tego projektu.

Dzięki takiemu zabiegowi stworzyliśmy miejsce, w którym widz mógł dosłownie od lewa do prawa przejrzeć sylwetki kandydatów, wysłuchać ich odpowiedzi i porównać ze sobą. Piszę dosłownie „od lewa do prawa”, ponieważ rzeczywiście zaprojektowaliśmy taką nawigację, w której widzowie poruszając się po rotatorze mogli przeskakiwać pomiędzy rozmówcami, mającymi kompletnie różne poglądy tematyczne. W jednym momencie widz mógł wysłuchać odpowiedzi Krzysztofa Bosaka o małżeństwa homoseksualne, by zaraz wysłuchać odpowiedzi Roberta Biedronia na ten temat. 

Przykładowo, widz znajdujący się na poziomie pytania „Dlaczego powinienem na Pana głosować?” przesuwając się w lewo lub prawo, mógł wysłuchać, jak inni kandydaci odpowiadali na to pytanie. Dzięki czemu w łatwy sposób widownia projektu mogła skonfrontować różne poglądy na zadany temat.

Przygotowana w ten sposób matryca, różniła się od tej przygotowanej w projekcie Koronawirus : Pytania i odpowiedzi (więcej o projekcie przeczytasz tutaj) przede wszystkim w dwóch aspektach.

Po pierwsze pozwoliła na łatwą nawigację „lewo, prawo” pomiędzy kandydatami na poziomie pytania. Po drugie z harmonizowała wybór pytań na poziomie „góra, dół”. Przez to, projekt stał się bardziej linearny niż ten „korona wirusowy” jednak w tym przypadku to działanie pożądane.

Oprócz tego, dla niecierpliwych widzów stworzyliśmy także menu, jedno wyboru kandydata, a drugie wyboru pytania dla kandydata. Usprawniliśmy w ten sposób szybkie przeskakiwanie pomiędzy różnymi kandydatami oraz odpowiedziami. 

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem Internautów, a sami kandydaci byli zaskoczeni nie typową formułą projektu. 

Mobirise

ZOBACZ PROJEKT

Adres

ul. Domaniewska 45
02-672 Warszawa


Dane kontaktowe

kontakt@vivi24.pl

© Copyright 2021 ViVi24 - All Rights Reserved